środa, 18 kwietnia 2012

Jak powstały Zwariowane Melodie? - część 2

    Witam. Zapraszam dzisiaj na drugą część tematu: Jak powstały Zwariowane Melodie?. W dzisiejszym odcinku opowiem o historii powstania Prosiaka Porky'ego, Kaczora Daffy'ego, Elmera Fudd'a i Królika Bugs'a.

Prosiak Porky i pierwsza kreskówka z "That's all folks!".

   1935 r. przynosi nam powstanie nowego bohatera - Prosiaka Porky'ego. Po raz pierwszy zostaje pokazany w odcinku Nie mam Kapelusza, czyli parada młodych talentów (ang. I haven't got a hat). Emitowany w kinach 2 marca 1935 r. Gościnnie występują Mięsek, Kęsek, Panna Przeżuwacz, Bobek (tutaj jako Arcymonek) i Kicia.
Film dostępny w polskiej wersji językowej zdubbingowanej w 1995 r. na zlecenie CANAL+ w Looney Tunes: Złota Kolekcja cz. 3 - Świnka Porky - Najlepsze z najlepszych cz.2.
W tym odcinku przedszkole w pewnym mieście robi akademię dla nauczycieli i rodziców. Prosiak Porky (tutaj jako Chrumpek) Ryszard Nawrocki przedstawia poemat o Nocnym Jeźdźcu, Kicia mówi wierszyk, Mięsek i Kęsek śpiewają piosenkę I haven't got a hat, w Polsce tłumaczoną przez Arkadiusza Jakubika. Olivier Sówka zaś gra na fortepianie.
Odcinek kończy się pokazaniem klauna, który mówi "That's all folks!", co w języku polskim oznacza Żegnajcie Dzieci.W 1936 r. powstaje pierwsza kreskówka z pisanym That's all folks! z serii Merrie Melodies. Do 1938 r. seria Looney Tunes używa też tego napisu. Pierwsza kreskówka z pisanym That's all folks! miała nazwę I wanna play house.


Debiut Kaczora Daffy'ego, Chłopka Roztropka i Proto-Bugsa.

W 1937 r. powstaje pierwsza kreskówka z Kaczorem Daffy'm w roli głównej. Polowanie na kaczki (ang. Porky's Duck Hunt), tak nosił tytuł tej kreskówki. Dostępna jest w Polsce na DVD: Kolekcja Kaczor Daffy z lektorem. Emitowany w kinach 17 kwietnia 1937 r.
Prosiak Porky wybiera się na polowanie na kaczki. Chce upolować jedną z nich, ale nie wie, że inni myśliwi robią to samo co on. Gdy on zakłada sztuczne przynęty, przylatuje kaczor, który kwacze, ale udaje, że jest przynęta. Porky chce go upolować, ale przez przypadek trafią w beczkę z piwem, przez co ryby zaczynają bełkotać.
Daffy przez przypadek zjada elektrycznego węgorza i zaczyna Nim trząść. Porky'emu nie udaje się złapać kaczora, przez co na dodatek strzela w spodnie swojego sąsiada z góry, za co dostaje w nos.
W outrze Kaczor Daffy skacze po napisach, akompaniament zaś jest z piosenki "The Farmer in the Dell".
Drugą kreskówką, w której Porky i Daffy są razem jest odcinek Porky and Daffy.
Także w 1937 r. swój debiut ma Chłopek Roztropek. Jest to prototyp Elmera Fudd'a. Egghead Rides Again tak nosi tytuł odcinka, w którym po raz pierwszy występuje Chłopek-Roztropek. Ponownie występuje on w odcinku Kaczor Daffy i Chłopek-Roztropek (ang. Daffy Duck and the Egg-head). W Polsce dostępne są dwie wersje tego odcinka: telewizyjna z reedycją Niebieskiej wstążki z 1940 r. i na DVD z oryginalnymi napisami. Odcinek tan zaczyna się krzyknięciem Daffy'ego To znów ja, Kaczor Daffy, a następnie Daffy ucieka przed Chłopkiem-Roztropkiem, który chce na niego zapolować. Nasz ulubiony Kaczor wykonuje piosenkę, która jest także outrem do kreskówek z serii Looney Tunes po 1946 r.
W 1938 r. debiutuje Proto-Bugs. Odcinek Porky's hare Hunt opowiada o tym, że nasza dzielna świnka chce zapolować na króliki. Pod koniec odcinka Prosiak trafia do szpitala, a do niego przychodzi królik. Proto-Bugs występuje jeszcze w kreskówkach do 1940 r., w tym jednej zdubbingowanej na język polski pt: Kopnięty w marchewę (Hare-Um Scare-Um).
Również od 1938 r. zmienia się outro w serii Looney Tunes. Jest emitowane z bębnem, z którego wychodzi Porky i mówi Th-th-th-that's all folks!







Debiut Elmera Fudd'a i Królika Bugsa.

1940 r. przynosi nam powstanie dwóch nowych bohaterów. Elmer Fudd (ulepszona wersja Chłopka-Roztropka) debiutuje w odcinku Aparat fotograficzny Elmera (ang. Elmer's Candid Camera). Dostępny na DVD: Looney Tunes plejada gwiazd cz. 1. Ta wersja emitowana jest także w telewizji na kanale Boomerang.

W kinach odcinek ten został wyemitowany 2 marca 1940 r. Elmer wybiera się na łono natury, aby sfotografować przyrodę. Chce m.in: sfotografować Królika, lecz on mu uprzykrza to zadanie.
Odcinek kończy się tym, że Proto-Bugs wykopuje Elmera do wody i wrzuca mu książke Jak sfotografować dziką przyrodę?. Taka sama muzyka przed outrem w polskiej wersji jest także obecna w odcinkach Poborowy Daffy, Nieziemski królik.
Kilka miesięcy póżniej dołącza Królik Bugs (27 lipca 1940 r.). Debiutuje w odcinku Gonić Króliczka (A Wild Hare). W Polsce i na świecie emitowana wersja z Reedycją Niebieskiej Wstążki.
Tym razem Elmer próbuje zapolować na Królika za pomocą marchewki. Gdy on wychodzi ze swojej nory, to do Elmera powiedział Co jest doktorku? (ang. What's up doc?). Elmer chciał go zastrzelić, a Bugs udał że został zabity. W kręgu zdarzeń nasz bohater kopie myśliwego w tyłek i daje mu cygaro. To daje początek polowań na Bugsa przez Elmera.

W kolejnej części opowiem, jak powstali kolejni bohaterowie naszego ulubionego serialu i jak zmieniało się intro i outro z serii Looney Tunes.

Źródła:
http://google.pl - obrazy z postaciami ZM oraz intro do Porky's Duck Hunt
http://davemackey.com - intro i outro z serii MM w 1936 r. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz