wtorek, 17 kwietnia 2012

Jak powstały Zwariowane Melodie? - część 1


Pewnie chcecie znać Historię powstania naszego ulubionego serialu z Królikiem Bugsem, Kaczorem Daffy'm, czy Prosiakiem Porky'm. Zapraszam na krótką opowieść o tym serialu.

Jak to się wszystko zaczęło?

Zanim w 1929 r. (MCMXXIX) wydano pierwszą kreskówkę z serii Looney Tunes pt: "Bosko The Talk-Ink Kid", chciałbym przypomnąć historię, jak powstało studio Warner Bros.


Warner Bros. powstało w 1923 r. w Los Angeles (Burbank). Należy obecnie do największej korporacji medialnej świata - Time Warner.


Założona została przez żydowskich emigrantów z ziem polskich w zaborze rosyjskim: Alberta, Sama, Harry'ego (urodzeni w Polsce) i Jack'a (urodzonego w Kanadzie).

Po sprzedaniu swoich najcenniejszych rzeczy, stać ich było na zakup projektora do filmów.  4 kwietnia 1923 r. tak powstało studio Warner Brothers Company.

W 1929 r. bracia Warner wyprodukowali pierwszą kreskówkę (za dźwięk odpowiadało studio Vitaphone Corporation podległe Warner'owi) pt: "Bosko - The Talk-Ink Kid". Była to pierwsza kreskówka z serii Zwariowane Melodie, a mianowicie Looney Tunes. W Polsce film dostępny na DVD w "Złotej Kolekcji vol. 1: Looney Tunes Plejada Gwiazd cz. 2" z polskimi napisami.

Bohaterem tej kreskówki jest Bosko. W filmie rysownik (grany przez Rudolfa Isinga) rysuje Bosko, który potem ożywa. Bosko mówi, śpiewa, tańczy i gra na pianinie zanim rysownik go nie wsysa do swojego pióra i wlewa go z powrotem do pojemnika z tuszem. Bosko wyłazi z buteleczki i obiecuje powrócić. Reżyserami tej kreskówki są Hugh Harman i Rudolf Ising.

Pierwsze kroki i potem Merrie Melodies w 1931 r.

W 1930 r. powstało 5 kreskówek z serii Looney Tunes z Bosko w roli głównej. Są to już oficjalne kreskówki Warner Bros.
Gościnnie w dwóch odcinkach: Sinkin' in the Bathtub i Hold Anything występuje Honey. Nie wiadomo nic na temat tej postaci.
W 1931 r. do lipca emitowane są kreskówki z serii Looney Tunes w USA w kinach. Sierpień 1931 r. był przełomową datą, w której po raz pierwszy pokazano kreskówkę z serii Merrie Melodies.
 Lady, Play in your Mandolin! - pierwsza kreskówka, w której do głównej roli dołącza Foxy.
31 października 1931 r.  do głównej obsady dołącza Piggy w kreskówce: You don't know, what you're doin'.
Miesiąc póżniej ocenzurowano kreskówkę z serii Merrie Melodies pt: Hittin' the Trail for Hallelujah Land.
1932 r. obfituje w kreskówki produkowane przez Harman-Ising Productions. Odcinek It's got me again! mianowany został do Oscara.

Koniec Harman-Ising, nastaje Schlesinger Productions.

1933 r.  przynosi nam koniec kreskówek producentowanych przez duet Rudolf Ising i Hugh Harman. Ostatnia kreskówka przez nich wyprodukowana to We're in the Money emitowana w kinach 26 sierpnia 1933 r.
Dwa tygodnie póżniej (9 września 1933 r.) zostaje wyemitowany odcinek z serii Looney Tunes pod tytułem Buddy's Day Out z Buddy'm i Cookie w rolach głównych. Jest to także pierwsza kreskówka produkcji Leona Schlesingera.
W 1934 r. zostaje skoloryzowana pierwsza kreskówka z serii Merrie Melodies pt: Honeymoon Hotel. Wyemitowana w kinach 17 lutego 1934 r. Jest to także wykonana w Cinecolorze pierwsza kreskówka, kolejne do 1936 r. i następnie przez Warner Bros. Cartoon od 1947 do 1949 r.
Ostatnią kreskówką z serii Merrie Melodies czarnobiałą był odcinek: Rhythm in the Bow.
W tych latach główne role grają: Bosko, Honey (do ostatniej kreskówki produkowanej przez Harman-Ising Productions) oraz Buddy i Cookie (Leon Schlesinger productions).

W następnej części opiszę powstawanie kreskówek po 1934 r. Opowiem co nieco o odcinkach: Nie mam kapelusza, czyli parada młodych talentów, Polowanie na kaczki, Kaczor Daffy i Chłopek-Roztropek, Aparat fotograficzny Elmera oraz Gonić króliczka. Opowiem także o debiutach Prosiaka Porky'ego, Kaczora Daffy'ego, Elmera Fudd'a oraz Królika Bugsa.


Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Filmografia_Zwariowane_Melodie_%281929_i_lata_30.%29 - powstanie Zwariowanych Melodii
http://www.davemackey.com/animation/wb/index.html - Honeymoon Hotel Credits
http://www.google.pl - ilustracje do Bosko The Talk-Ink Kid i Merrie Melodies Outro z Foxy.




2 komentarze:

  1. Fajna historia czekam na kreskówki od 1934 r

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zrecenzuję te filmy właśnie w ramach tej drugiej części...

      Usuń